Hakkında

Merhaba! Farklı Evren’i buraya tıklayacak kadar merak ettiğin için teşekkürler.

Ben Berke. Küçükken çizgi filmler ve fantastik kitaplar tüketerek başlayan geeklik maceram, video oyunları ve çizgi romanlar ile ilerledi. Bu sırada, video oyunları üzerine yazan bir dergi almamla (Oyungezer‘e selamlar) her şey değişti. Kendimi bir içeriği veya ürünü sadece tüketirken değil, üstüne yapılan yorumları da tüketirken buldum. İnternette diğer tüketicilerle tartışmaya başladım (Press F to pay respects: Geekyapar Muhit). E bir baktım ben de bir şeyler yazıyorum! (FRPnet‘e, Saklı Kumanda‘ya ve Leadergamer’a sevgiler!)

Geeklik maceramın -şu anlık- son durağı ise burası sevgili okur. Burası Farklı Evren, yani popüler kültürün farklı evrenlerinden gelen çağrılara kulak veren bir platform. Platform diyorum çünkü blogun yanı sıra bir podcasti ve Twitter’la Instagram’da bulabileceğin birer sosyal medya hesabı da var.

Blog ve podcast sadece benim değil, arkadaşlarımın içeriklerine de açık. Ancak sosyal medya hesaplarındaki tüm görüş ve yorumlar şahsıma aittir. Bunu da belirttiğime göre, isim konusuna geçeyim; neden “Evren”?

İlgimi çeken şeylerde (ki bu liste baya kabarık) en çok sevdiğim olayın evrenler olduğunu düşünüyorum. Çizgi romanlardan örnek vereyim mesela, Spider-Man ile Doctor Strange’in aynı evrende yaşaması beni en çok heyecanlandıran durum oluyor. Ve her içeriğin kendi evreni var. Bu sebeple, Marvel Sinematik Evreni’ne büyük hayranlığımla da “Multiverse” ismini vererek başlamıştım podcastlere. Fakat içerik Türkçe olmasına rağmen yurt dışından dinlenmeler almamla beraber Türkçe bir isme geçmeye karar verdim ve “Farklı Evren” oraya çıktı. Ülkemizin geek külliyatının önemli -ve benim de en çok sevip etkilendiğim- isimlerinden AltEvren ile Can Sungur ve Yakın Evren‘e benzeşmiş oldum, aflarına sığınıyorum.

Son olarak şunu da belirtmek isterim ki, Farklı Evren tamamen geek kültürün sınırlarına bağlı bir oluşum değil. Benim ve arkadaşlarımın ilgisine göre değişebilen bir oluşum. Zaten bu durum içeriklerde de fark ediliyor olacaktır.

Buraya kadar okuduysanız tekrardan teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum! Her türlü yorum, eleştiri ve iş birliği için şuraya beklerim: multiverseiletisim@gmail.com