WandaVision’ın “Aerospace Engineer’ı” Kim?

Marvel Cinematic Universe’ün 4. fazını başlatan WandaVision dizisinin 6 bölümü yayınlandı. MCU’ya yeni karakterler tanıtan ve direkt olarak Doctor Strange in the Multiverse of Madness filmine bağlanacak olan dizi, gizemlerini 6 bölümdür korumayı başarıyor. Evan Peters‘ın teşrifiyle ilk sürprizini yapan dizi, Monica Rambeau’nun süper güçler kazanması için de gerekli kapıyı açtı. Benedict Cumberbatch’i de görmeyi beklediğimiz ve kafamızdaki soru işaretlerinin cevaplanacağı son 3 bölüme ilerlerken büyük soru işaretlerinden biri de şu: Aerospace engineer kim?

Wanda’nın yarattığı Hex gerçekliğine girmek isteyen ekipteki Monica Rambeau, bir aerospace engineer’a ihtiyaçları olduğunu ve kendisinin birini tanıdığını söyledi. (Havacılık ve Uzay Mühendisi olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz terim, hayranlar arasında da bu şekilde kullanıldığı için metinde çevirmediğimi belirteyim.) Bu şekilde bir ima, yeni bir karakterden bahsedildiğini açıkça belirtiyor. Gelin, ihtimalleri birlikte inceleyelim.

Öncelikle karakterin cinsiyetine dair bir bilgimiz bile yok. Farklı dillerdeki çevirilerde, farklı cinsiyet belirteçleri kullanılmış. Son bölümde Monica’nın “my guy” diye bahsetmesi erkek olduğu ihtimallerini kuvvetlendirse de bu durum kadın olmasını engellemiyor diye düşünüyorum.

En büyük teori, Fantastic Four’un lideri Reed Richards. Disney’in Fox’u satın almasıyla meşhur Fantastic Four‘un yayın hakları da Disney’e geçmiş oldu. Ekibin MCU’ya adaptasyonuna dair bilgimiz yok, sadece John Krasinski ve Emily Blunt’ın karakterleri canlandıracağına dair haberler çıkmıştı. Böylesi meşhur bir çizgi romana zaten büyük isimler yakışıyor. Ancak bu büyük isimlerin de WandaVision’da seyircilere tanıtılacağını hiç düşünmüyorum. Fantastic Four için daha çok erken.

Aynı şekilde X-Men karakterlerinden Hank McCoy da ihtimaller dahilinde. Ancak daha mutantlardan ne derece bahsedileceğini bilmiyoruz. Bahsedilse bile Wanda’nın çocukları ve Quicksilver dışında yeni mutantların tanıtılması MCU’yu çok karıştırır. Kevin Feige de X-Men’in dahiliyetinin 5 yılı bulacağını söylemişti. Reed ve Hank’i elediğimizde ise elimizde 3 isim kalıyor.

Blue Marvel

Asıl ismi Adam Brashear olan Blue Marvel, önemli Marvel kahramanlarından birisi. Kendisi fizikçi ve mühendis kişiliği ile de tanınıyor. (Tabii ki çizgi romanlarda aerospace engineer olan birini beklemiyoruz, elektrik mühendisi de olsa Marvel bu titri değiştirerek diziye adapte edebilir.) Çizgi romanlarda Monica Rambeau ile romantik bir ilişki yaşamasının yanı sıra, Ultimates ekibinin üyelerinden olması da Blue Marvel ihtimalini arttırıyor.

monica-rambeau-blue-marvel-aerospace-engineer

2015’teki Ultimates ekibi Blue Marvel, Black Panther, Captain Marvel, Miss America ve Spectrum’dan(Monica Rambeau) oluşuyordu. MCU’nun bu ekibi uyarlayacağı konuşuluyordu. Açıkçası ellerinde gerekli karakterler de var, Monica’nın Captain Marvel 2‘de yer alacağını ve Miss America‘nın da Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ta olacağını biliyoruz. Dolayısıyla bu ekip adına ilk adımların atılması için WandaVision çok uygun bir ortam.

Riri Williams

Uzak görünen ama sevdiğim bir ihtimal. Ironheart olarak bilinen Riri Williams, oldukça yeni ve sevilen bir karakter. Üstün zekalı genç bir mühendislik öğrencisi olan Riri’nin Iron Man benzeri bir zırh üretmesiyle başlıyor hikayesi. MCU’ya da Disney+’a hazırlanan Ironheart dizisiyle uyarlanacak bu karakter.

riri-williams-aerospace-engineer

Film seviyesinde bir karakter olmadığı için WandaVision’da görünse şaşırmayız, ancak Monica’nın kendisiyle tanışıklığı olması zor ihtimal tabii. Çünkü biliyoruz ki aerospace engineer hikayesinin Monica’nın bahsettiği “Astronot Eğitim Programı”na bağlanma ihtimali çok yüksek. Bu program da ya Fantastic Four’la alakalı olabilir, ya da bildiğimiz MCU’dan çok uzaklaşmayan ve Monica’nın Snap öncesinde tanışıklığı olduğu elementlere bağlanabilir. Bu da bizi son ve benim en yüksek bulduğum seçeneğe getiriyor.

Talos’un Kızı

Talos, Captain Marvel filminde tanıştığımız bir Skrull. Skrull ırkının Dünya’ya gelişine ve şekil değiştirme güçlerine tanıklık etmiştik Captain Marvel filminde. Bu şekil değiştirme meselesi çizgi romanlarda Skrull’ların süper kahramanların yerine geçtiği Secret Invasion hikayesine uzanıyor aslında. Bu hikayenin MCU ajandasında olmadığını düşünmek aptallık olur. Hatta Far From Home‘un after credits’inde Fury yerinde Talos ve Maria Hill yerinde de Talos’un eşi Soren‘i görmemiz akıllara direkt Secret Invasion’ı getirmişti.

Fakat Monica ile arkadaş olduğunu bildiğimiz Talos’un kızından Captain Marvel filminden beri haber almadık. İsmini bile bilmediğimiz karakterin doldurulması gereken bir geçmişi var. Monica ile haberleşen ve şu anda Dünya’mızda mühendis olarak görev yapan biri olarak karşımıza çıkabilir. Burada “Talos SHIELD’ı yönetirken, Nick Fury de SWORD’u yönetiyordu aslında”ya varan teoriler oluşmuş durumda.

talos-aerospace-engineer

SWORD ekibi Hex’i araştırırken kullandıkları beyaz tahtada “İşin arkasında Skrull’lar olabilir mi?” yazısını görmüştük. Yani WandaVision, Skrull easter egg’ine sahip bir işti zaten. Monica’nın çocukluğu ile Talos’un kızını da Captain Marvel’dan gördüğümüz için, seyirciye asla yabancı gelmeyecek bir karakter olacaktır kendisi. WandaVision’ın Doctor Strange 2’ye, onun da Spider-Man 3‘e (after credits’te Skrull gördüğümüz Spider-Man: Far From Home’un devamı olan Spider-Man 3’e) bağlanacağını düşündüğümüzde bir Skrull görmenin MCU adına en mantıklısını olduğunu düşünüyorum.

Sizce bu gizem ne zaman ve nasıl çözülecek? Yorumlara bekliyorum.

Yazıyı beğendiyseniz podcast’e bekleriz: