BEGEFENDİ Şerefine, İyisinden Kötüsüne Berkcan Güven Şarkıları!

Berkcan Güven’i seversiniz, sevmezsiniz orasını bilemem ama bir gerçek var ki, kendisi neslimin önemli influencer’larından. Vine, Youtube, Instagram gibi farklı mecralarda ses getirmeyi başardı. Sadece kendisi başarılı olmadı, başta Efe Uygaç olmak üzere arkadaşlarını da birer fenomen haline getirdi. Daha önce Youtube’da diss atmak veya parodi yapmak gibi şarkı deneyimleri olan Berkcan’ın yeni hedefi ise albüm çıkarmak. Oldum olası listeleri seven biri olarak ben de albümün çıkışına saatler kala Berkcan Güven şarkılarını sıralamak istedim. İşte karşınızda tamamen subjektif şekilde kötüsünden iyisine şimdiye kadar yayınlanmış Berkcan Güven şarkıları!

Not: Burada kendisinin rapper personası olan BEGE ismiyle yaptığı şarkılar yer alıyor. Onun dışında Spotify ve Youtube’da Lil Bege veya Berkcan Güven ismiyle yaptığı başka şarkılar da yer almakta. Okurken dinlemek isterseniz diye şarkıları da buraya iliştiriyorum.

8- EKSİ (ft. Murda & Summer Cem)

Rap sektörünün Ceza ve benzerlerinin değil, trap furyasının etkisi altında olduğu bir dönemdeyiz. Bu şarkı da bunun ekstrem örneklerinden. Şahsen rap’in Ezhel veya Gazapizm önderliğindeki yaratıcı örneklerine açık olsam da bazıları fazla yorucu geliyor. Bu subjektif listeyi bu görüşle oluşturdum, zaten yukarılara çıktıkça fark edeceğinizi düşünüyorum. Söylediğim gibi bu şarkı da ego – para – kızlar üçgeninden çıkamıyor ve beni hiç etkilemeyen bir beat’i ve araya giren “ya-ya”larıyla hem kötü hem yorucu bir şarkı haline geliyor. Belki de tam bu yüzden yapılmıştır çünkü sözlerinde şunlar geçiyor:

“Tarzın (tarzın) kaldı eski
Dinlemiyor valla burda kimse seni emmi
Yeni nesil getir devrim”

7- HARMAN

Bu tarzı sevenler üzgünüm, aynı şekilde ilerliyorum ve BEGEFENDİ tracklist’inde yer alacak bir şarkıyı daha listenin dibine itiyorum. Harman, klibinde Feyyaz Yiğit’in yer alışından tutun “gacı”nın gelip bizi darlayışına dek anlam veremediğim bir şarkı. Tamam 50 Cent’le büyüdük ve rap fazlasıyla Amerikan kültüründen esinleniyor ancak şarkı kötü olduğunda sorgulamamı iyice arttıyorum ve diyorum ki Bebeler neden drippin’, şişeden neden sippin’

6- Spacejump

Listenin 6. sırası, ismiyle zaten büyük bir önyargı oluşturan Spacejump’ın. Aslında bu şarkı ile İlerle’yi karşılaştırmakta çok zorlandım. İkisine de puan versem eşit puan verirdim, orta seviye şarkılar olduklarını düşünüyorum, ancak neden Spacejump yaptığımızı anlamayan “boomer”lığımla bu şarkıyı bir adım geride bırakıyorum.

5- İlerle

Üstte yazdıklarıma ek olarak, İlerle’nin daha iyi bir “arkada çalsın” performansı var. Spacejump, nakaratında bile fazlaca es veriyor ve tek bir verse’ü var. Ancak İlerle daha dinamik, daha akıp giden bir şarkı.

4- Neresi (ft. EFESAVAGE)

İlk çıktığında hiç ısınamayıp değerini sonradan anladığım bir şarkı. Aşırı iyi bir beat’i var, boşuna şarkıyı Instrumental olarak da yayınlamamışlar diyorsunuz. Ve Efe Uygaç aka EFESAVAGE’ın bu beat’e cuk oturan verse’ü. “Rapçi misin be adam” dedirtiyor gerçekten.

3- Işıklarım Ol – 2.0 (JAKO X BEGE)

Işıklarım Ol, Jako’nun bir şarkısı. İnanılmaz iyi bir şarkı. İnsanı acayip gaza getiriyor. İçinize bir koşma, gaza basma, zincirleri kırma isteği getiriyor. Işıklarım Ol 2.0 ise BEGE’nin eklenmesiyle şarkının yeniden düzenlenmiş hali. Şahsen BEGE’nin dahil olduğu şarkılar içinde en sevdiğim 2. şarkı ancak bunda orijinal şarkının etkisi çok fazla olduğu için 3. sıraya düşürdüm.

Ayrıca şarkıda Berkcan’ın söylediği kısım da çok az. Youtube’da zaten Jako ft. BEGE diye yayınlamışlar ancak Spotify’da BEGE, Jako şeklinde geçtiği için listeye ekledim. BEGE’nin katılmasıyla ilk Işıklarım Ol’dan daha iyi bir parça yaratılması zaten bu şarkıyı listeye sokmaya yetiyor bence.

Bu arada Eksi ve Harman tarzı parçaları kötüleyerek BEGE’nin rap kültürüne haksızlık etmiş görünmek istemem, bu “bana” uymayan bir tarz. Kendisinin Jako’nun Işıklarım Ol şarkısını parlatması mesela çok hoşuma giden bir olay, çünkü Jako ana akım bir rapçi değil. BEGE’nin onunla yaptığı işbirliği ise sesini duyurmasını sağladı.

2- NAZAR

İşte albüme dair umutlarım hala yüksek olmasını sağlayan şarkı: NAZAR. Bugy’nin prodüktörü olduğu şarkı, yayınlanan 3 BEGEFENDİ single’ından en sevdiğim oldu. Eksi veya İlerle gibilerine nazaran çok daha komple bir şarkı. Özellikle sonda Eftalya Yağcı’nın büyüleyici sesiyle yaptığı eklenti harika olmuş. BEGE şarkıları, doğru tasarlanan kadın vokal eklentileriyle kesinlikle seviye atlıyor, tıpkı Yeniden gibi.

1- Yeniden (ft. Nova Norda)

BEGE’nin “emotional punk trap” olarak tanımladığı ilk şarkısı. Spotify’da 50 milyonu zorlamakta olan, klibi Youtube’da 54 milyon izlenen şarkı çıktığı zaman gündeme bomba gibi düşmüştü. Çünkü BEGE’nin ilk şarkısı olmasının yanı sıra düşük temposu ve farklı müzik türleriyle harmanlanması ile en geniş kitlelere ulaşabilecek de şarkısı. Nazar’da Eftalya’nın yaptığı gibi bu şarkının sonlarında da yeni neslin iyi şarkıcılarından Nova Norda’yı duyabiliyoruz.

“Emotional” kısmı özellikle sözlerde dikkat çekiyor:

“Sağım solum yokuş ama yok yeniden, yeniden
Etraf soğuk, yolum yokuş, boş gelirler, gelirler”

Sanırım bu “derdo”luğumdan en sevdiğim şarkılar Yeniden ve Nazar oldu. Onun da şu şekilde bir kıtası var çünkü:

“İstediklerimi almadan
Yaşayamam başka bi’ hayal
Şu kafamın içi darmadağın
Değmesin de bana be nazar”

Yeniden şarkısı ile yola çıkan Berkcan Güven, o dönem bana inanılmaz bir umut vermişti. Bolca autotune ile yoğrulsa da, rap kültürünü çok iyi bilen bir isim ve kaliteli kişilerle çalışırsa neler çıkarabileceğini göstermişti. BEGEFENDİ albümü de zaten prodüktörleri ile dikkat çekiyor. Albümü ve Berkcan’ın rap kariyerini merakla takipteyim!