BluTV’de Neler İzlenir? #EvdeBluşalım

BluTV, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu bu hafta sonu #EvdeBluşalım diyor ve platformunu ücretsiz olarak erişime açıyor. Ben de bu yazıda Cuma 21.00’den Pazar 23.59’a kadarki 51 saatlik sürede tüketebileceğiniz BluTV içeriklerini sıralamak istedim.

Yarım Kalan Aşklar

(1 sezon, 8 bölüm, yaklaşık 50 dk)

Yarım Kalan Aşklar, Burak Deniz ile Dilan Çiçek Deniz‘i başrolünde barındıran eğlenceli bir dizi. Ölen bir gazetecinin, Burak Deniz’in canlandırdığı başarısız bir komiserin bedeninde uyanarak kendi katilini aramasını konu alıyor. Fantastik temele sahip bir polisiye olarak görünse de aksiyonu ve komedisi hiç eksik olmuyor. Burak Deniz inanılmaz bir oyunculuk sergiliyor, onun dinamik karakteri ile 45 ila 60 dakika arası süren bölümlerin nasıl geçtiğini fark etmiyorsunuz bile. Yan karakterler de oldukça güçlü. BluTV’nin Masum’dan sonra en iyi orijinal içeriği olduğunu düşünüyorum.

Normal People

(1 sezon, 12 bölüm, yaklaşık 30 dk)

Normal People, Sally Rooney‘nin aynı isimli meşhur romanından uyarlanan ve 2020’nin en iyi işlerinden biri kabul edilen bir İrlanda dizisi. Marianne ve Connell’ın çalkantılı ilişkisini hayatlarının farklı dönemlerine bakış atarak anlatıyor dizi. O yüzden ilk bölümlerdeki lise ortamını görenlere hemen tiksinip kapatmamasını öneriyorum, çünkü sonrasında bir ilişkiyi olabilecek en doğal ve gerçek haliyle gösteren bir iş izleyeceksiniz. Dupduru, abartısız bir dizi Normal People ve tüm etkileyiciliğini de buna borçlu.

Emin Alper Filmleri

Emin Alper, son dönemin en başarılı yerli yönetmenlerinden birisi. Film festivallerini takip edenler ismini zaten duymuşlardır. Tepenin Ardı (90 dk) ile Abluka (115 dk) filmleri festivallerden ödüllerle dönmüştü. “Festival filmlerinde sıkılıyorum, bana göre değil diyenler” ise Kız Kardeşler (108 dk) filmini izleyebilir. Diyalogun bol olduğu, hikayenin sürüklediği ve başroldeki kız kardeşlerin çok iyi oynadığı bir Anadolu hikayesi izleyeceksiniz.

Aynen Aynen

(4 sezon, 29 bölüm, ama yaklaşık 10 dk)

Aynen Aynen, tam bir karantina eğlenceliği. Youtube’da başlayıp hayatına BluTV’de devam eden dizide ilk iki sezonda Nilperi Şahinkaya’ya Uraz Kaygılaroğlu, son ikide ise Kerem Bursin eşlik ediyor. Özellikle Nilperi – Uraz’ın uyumu efsane, ilk iki sezonu oldukça keyifli.

Belgeseller

BluTV orijinal dizileri hep ses getiriyor ama bence asıl cevher belgeseller. Youtube’dan bildiğimiz 140journos, aynı kalitesini Blu’ya taşımış. Parayı Vuranlar (3 bölüm, 30 dk) ve Sıkışmışlık (6 bölüm, 20 dk) isimli iki işleri var.

Stilini 140Journos’a benzetebileceğimiz başka belgeseller de var, Ankaralı bir ekip tarafından yapılan. Söz konusu Ankara olunca, Pavyon isimli müthiş bir iş çıkarmışlar. Yılbaşı Özel bölümü saymazsak, (ki karantinadaki tükettiğiniz alkol miktarına göre tercih edilebilir bir seçenek) yarım saatlik 5 bölümden oluşuyor. Belki de BluTV’nin en iyi orijinal içeriği de bu.

Damla Sönmez Filmleri

Festival filmlerinin tanıdık yüzlerinden Damla Sönmez, Sibel ve Deniz Seviyesi filmleri ile BluTV’de yer alıyor. Deniz Seviyesi, (103 dk) Ege’de bir sahil kasabasında geçen sakin ve yalın bir film. Geçtiğimiz günlerde Tallinn Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü alan Nisan Dağ’ın, Esra Saydam’la birlikte çektiği ilk filmi. Normal People sevenler bunu da sevecektir.

Sibel (91 dk) ise herkesin seveceğini düşündüğüm bir iş. Adana Altın Koza Film Festivali’nde ödüllendirilen bu film ise film boyunca ıslık diliyle konuşan Damla Sönmez’in oyunculuğuna hayran olmanız için yaratılmış diyebilirim.

Yazıyı sevdiyseniz, podcastimize de bekleriz: