AMAZON PRIME Türkiye’de!

Amazon Prime resmi olarak Türkiye’ye geldi ve bu durum sosyal medyayı salladı. Çünkü Prime Video isimli streaming platformu ülkemize ilk ay ücretsiz, devamındaki abonelik ücreti ise 7.90 TL olacak şekilde giriş yaptı.

Bunları yazdığım sıralarda 1 doların 7.55 TL’ye eşit olduğunu düşünürsek bu inanılmaz iyi bir fiyat. Bir de diğer platformlarla karşılaştıralım:

  • Netflix deneme süresi sunmuyor, en düşük paketi 17.99 TL.
  • BluTV deneme süresi sunmuyor, aylık 22.90.
  • Bein Connect eğlence paketi ilk ay ücretsiz, devamında 14.90 TL.
  • MUBİ 7 gün deneme süresi sunuyor, devamında 19.99 TL.
  • Turkcell TV+ giriş paketi bile aylık 9.90 TL.

Dolayısıyla sosyal medyanın sallanması çok normal görünüyor.

Ülkemizde Netflix, izlenme alışkanlıklarımızı ele geçirmiş durumda. Bu bir noktada iyi, çünkü korsan tüketim azaldı. Kötü tarafı ise, Netflix dışında bir şey izlemeyen kitlenin oluşması oldu. Yani Prime Video’ya özel çıkan Fleabag, Electric Dreams, The Boys ve Good Omens gibi içerikler gözden kaçabiliyor. Platformun ülkemize gelmesi, bu içeriklerin tüketimini arttıracaktır.

Ancak platformun bunun dışındaki içerik kütüphanesi gelişmiş değil. Özellikle Türkçe altyazı sadece popüler içeriklerde var. Elinin altında The Office ve Seinfeld gibi diziler bulunsun istemeyenler (ki 8 TL gayet iyi bu diziler için) abonelikten çıkacaktır. Yukarıda örneklerini verdiğim ve günlerdir çeşitli mecraların önerdiği Amazon Orijinalleri ise verilen ücretsiz denemede tüketilebilecek içerikler. Dolayısıyla ben Amazon’un esas hedefinin, sosyal medyada gözümüze sokulan Prime Video değil, başka içerikler olduğunu düşünüyorum.

Twitter’da yansıtılanın aksine Amazon Prime, streaming platformundan ibaret değil. Amazon Prime üyeliği üçe ayrılıyor:

  • Amazon.com.tr’de yapacağınız alışverişlerde indirim ve hızlı kargo imkanı
  • Prime Video aboneliği
  • Prime Gaming aboneliği: Ücretsiz oyunlar ve oyun içi içeriklerin yanı sıra 1 adet Twitch aboneliği içeren bir servis. Twitch takip edenler bilecektir ki, Twitch’te Prime haricinde bir kanala abone olmak çok pahalı. (Şu an kontrol ettiğimde indirimsiz hali 40 TL görünüyor.) Yani Prime üyeliği ile Amazon an itibariyle fazla fazla zarar ediyor.

Bunun benzerini Subtember kampanyasında da yaşamıştı Amazon. Subtember, Twitch’te kanallara yarı fiyatına abone olmanızı sağlayan bir kampanyaydı. Amazon’un bu süreçte ciddi zarar ettiği söyleniyor. (Geçtiğimiz yıl yarı fiyatınaydı sanırım bu kampanya ile abonelikler, bu sene yüzde 30’a kısılmış.) Ama bence planları uzun vadeli ve daha çok Amazon’un e-ticaret tarafını güçlendirmek.

Türkiye’de oldukça oturmuş e-ticaret platformları var. Amazon’u hep kullanabiliyorduk ancak dövizle alışveriş ediliyor ve kargoda sorun çıkabiliyordu. Bu durum Amazon’un Türkiye’ye girişiyle değişti ancak ne haberlerde ne de çevremde Amazon kullanımının yaygınlaştığını görmedim. Amazon, insanları sisteme The Boys ile kandırıp üye ettikten sonra Prime Teslimat’ı teşvik etmeli bence; yoksa iki aya kalmaz sistemin fiyatı 25 TL’yi bulur.

Prime Teslimat ile;
Teslimat adresiniz İstanbul, Bursa ve Kocaeli’deki seçili ilçeler ise,
Geçerli ürünlerdeki siparişlerinizin tutarı toplam ₺50 ve üzeriyse,
Alışverişinizi öğlen 12’ye kadar tamamladıysanız,
Aynı gün ve ücretsiz kargo fırsatı sunuluyor.
Başka birçok büyük il için ise “ertesi gün teslimat” imkanı aktif durumda. Prime logolu ürünlerde de ekstra fırsat ve indirimlerle karşılaşabiliyorsunuz. Dolayısıyla Amazon’un uzun vadeli planının e-ticaret sitesini yaygınlaştırıp buradan kâra geçmek olduğunu düşünüyorum. Yoksa Türkiye bu kadar indirimi kaldırabilecek bir ülke değil. Netflix’in ücretsiz deneme süresini manipüle ediliyor diye kaldırdığı bir coğrafyadan bahsediyoruz.

Sonuç olarak, gidiniz ve Amazon Prime edininiz efendim. Netflix’e güzel bir alternatif; bir de düzenli Twitch takipçisiyseniz zaten Amazon.com.tr’yi kullanmasanız bile güzel şeyler vaat eden bir platform. Umarım ülkemize gelişi gibi kalışı da ses getirir.