Transfer Sihirbazlığı

Merhabalar, bu yazıda sizlerle Türkiye’deki transfer stratejilerini konuşmak istiyorum. Kendinize tercihinize göre bir bardak çay veya kahve hazırlayın ve yolculuğumuza başlayalım.

Türkiye’de hangi takımı tutarsanız tutun bir “transfer sihirbazlığı” dönemi yaşamışsınızdır. Çok uzak geçmişlere gitmeden, Fenerbahçe’nin Van Persie ve Nani’yi aynı gün açıkladığı, Galatasaray’ın Falcao’yu İsa’nın yeniden dirilişi gibi karşıladığı veya Beşiktaş’ın Cenk Tosun’u ülkenin bonservis rekoruyla Everton’a yolladığı günler bizim ülkemizde transfer sihirbazlığı olarak adlandırıldı hep. Peki sihirbazlık olan kısım bu oyuncuların alımı veya satımı mıydı, yoksa bu transferlerin ücretlerinin sihirli bir şekilde yok olması mıydı? Ben ikincisinin büyüsünün ülkemizde daha çok yaşandığını düşünüyorum.

Bugün ülkemize gelen kaç tane pahalı futbolcu gerçekten parasının karşılığını verdi, kaç tanesi takımlarımıza totalde kar ettirdi? Örnek olarak Falcao daha güncel olduğu için onun üzerinden gideceğim, Falcao’nun Galatasaray ile yaptığı 3 yıllık sözleşmenin total maliyeti 21 milyon euro civarlarında. Peki Galatasaray Falcao’yu satarak bonservis elde edebilir mi? 33 yaşında sık sakatlanan oyuncunun Arap yarımadası hariç talibi çıkması pek de olası görünmüyor. Sorarsanız otoritelere Falcao Şampiyonlar Ligi’nde başarı getirmesi için alındı derler. Peki bu sene 3 Şampiyonlar Ligi maçında sadece 208 dakika forma giyen Falcao’nun hiç skor katkısı yapmadığını göz önüne alırsak ve Galatasaray’ın da seneye Şampiyonlar Ligi’ne gitmediğini de hesabımıza eklersek, 36 yaşına gelmiş Falcao’nun kontratının hakkını vermesi için son yılında Şampiyonlar Ligi gruplarındaki her maçı kendi başına kazandırması gerektiği ortaya çıkar ki bunun mümkün olmadığını söylersem okuyucularım da beni anlar diye düşünüyorum.

Diyelim haksız çıktım ve Falcao kariyerinin topunu oynayarak Galatasaray’ı gruplardan çıkardı, takımın bütün gideri Falcao değil ki, Falcao’nun maaşını ödedikten sonra takımın genel maliyeti n’olacak? Nerede kar etmiş olacak Galatasaray? Her şeyi üst üste koyduğumuzda açıkça görülüyor ki Falcao transferinde de sihirbazlık cepteki paraya yapılmış oldu.

falcao-transfer

Başka bir noktadan ele alalım, Galatasaray’a 2018 yılında gelip 28 golle gol kralı olan Bafetimbi Gomis 500 bin euro zam istediği için yollandı. Ancak Gomis’in yerini doldurmak için alınan Diagne, Falcao ve kiralanan Andone’nin total maliyeti yaklaşık olarak 50 milyon euro tuttu. Nerede kar, nerede sihirbazlık? Ya da başka bir örnek Beşiktaş Cenk Tosun’u 22 milyon euro ücrete Everton’a yolladı, nerede paralar? Şu anki kadron o senekinden daha iyi mi? Peki Burak Yılmaz (ki bence yerini dolduramadı) gelmese forvetinde kimle oynuyor olacaktın? Sorular çok, cevapları ise hiç de tatmin edici değil.

Türk kulüplerinin ve taraftarlarının artık isimlere değil performansa bakarak transfer övmesi gerekiyor. Van Persie geldiğinde değil Eljif Elmas geldiğinde yönetimi omuzlarda taşımalıyız ve işte ancak bunları yapabildiğimizde Türk futbolu girdiği finansal bataklıktan çıkabilecek. Taraftarın rolü çok büyük. Falcao’dan daha çok alkışlayacak genç Yunus’u, Fenerbahçeliler her hatasında destek verecek Ömer Faruk’a ve Rıdvan her soldan bindirdiğinde içi kıpır kıpır olacak Beşiktaşlıların. Ben inanıyorum ki biz Türkler Avrupa’da bir oyuncumuz başarılı olduğunda “bizim çocuk” deriz hala, o sakatlanınca üzülürüz, tekme yediğinde okkalı bir küfür sallarız hayatımızda ilk kez izlediğimiz oyuncuya. Türk futbolu olarak daha çok bizim çocuklarımıza ihtiyacımız var ve bu çocuklar da başkalarının yıldızlarına tamah etmeyi bırakıp kendimizinkileri parlattığımız zaman sihirlerini gösterecekler.

Yazan: Kaan Alboy

Yazıyı sevdiyseniz, podcast’e bekleriz: