2020’nin En İyi Türkçe Podcastleri

2020 yılını tarif etmeme gerek yok sanırım. Sonrasında okuyup “neler olmuştu ya” diyeceğimiz, çocuklarımızın dinlerken “vay be” diye tepki vereceği bir seneye tanıklık ediyoruz.

2020’nin anlık olarak istatistikler üzerinden yorumlayabileceğimiz tarafları var. Twitch’te izleyici sayılarında rekor kırıldı, Netflix internet hızlansın diye çözünürlüklerini düşürdü falan filan. Dolayısıyla internete yüklenildiği, arka planda “çalsın işte” diye açılan videoların arttığı, insanların online içeriklere inanılmaz ilgi gösterdiği bir dönemdeyiz. Ev işleri arttı, onları yaparken takılan AirPodslar sürekli müzik dinlemekten sıkıldı. Sonuç olarak lafı getirmeye çalıştığım yer de anlaşıldı. Evet, hep “yükselen trend” diye bahsedilen podcastler pandemi sağ olsun altın çağını yaşıyor.

Öyleyse gelin 2020’deki bu podcast karışıklığında hangi Türkçe içerikler öne çıkıyor birlikte bakalım. (Podcastlerin linkine başlıktan ulaşabilirsiniz.)

1 Soru Cevap

Ferhan Şensoy podcast yapıyor. Evet, diyeceklerim bu kadar. Başlıktaki linke tıklayarak dinleyebilir ve Ferhan Şensoy’un sesini bu mecrada duyduğunuz için çok mutlu olabilirsiniz. Ben o kadar mutluyum ki “Spoti’de olmayanlar” dalgasının podcastleri bitiremeyeceğini ve podcast popülerleşmesinin podcastlerdeki kaliteyi düşüremeyeceğini düşünüyorum. Evet o derece.

2 Nasıl Gidiyor Karantina?

Mirgün Cabas da podcast yapıyor, ancak bu alışık olduğumuz bir durum. Storytel’le olan işbirliğiyle birlite podcast networküne katılan ilk “ünlü” isimlerden biri Mirgün Cabas. Bu tecrübesini aldığı konukların kalitesiyle birleştirdiğinde ise ortaya harika bir sohbet çıkıyor. İşte karantina süreci, onu iyi yönetebilenlerin elinde böylesine harikalara dönüşüyor. Bilmiyorum fikir Mirgün Cabas’tan mı çıktı yoksa Storytel’den mi ama Corona sürecinin başında direkt olarak böyle bir işe girişip kaliteli bir sonuç almak oldukça etkileyici.

3 Umarım Annem Dinlemez

İki insan, biri kadın, diğeri de genelde heteroseksüel bir kadın, seks konuşuyor, cinsel deneyimlerini paylaşıyor, bunu kaydediyor, kaydın ismine “Umarım Annem Dinlemez” diyor, bu kaydı Melikşah Altuntaş ve Bartu Küçükçağlayan paylaşıyor, bu kayda İrem Derici, Rayka Kumru ve Cansın Sağlam ve Kalben konuk oluyor; Duygu Özaslan konuk olayazıyor ve en önemlisi bu kayıt Türkiye Cumhuriyeti’nde yayınlanıyor. Zaten bu podcasti duymadıysanız şu paragraftan sonra dinlemeye başlamışsınızdır diye düşünüyorum.

4 DGAVY

Açılımı Deniz Göktaş’a Ayıracak Vaktim Yok olan bu podcastin en kötü yanı iki haftada bir yayınlanıyor oluşu. Deniz Göktaş, genelde Kadıköy merkezli yükselen yeni nesil stand-up camiasının önde gelen isimlerinden. Kendisini bilip seviyorsanız zaten podcastini dinliyorsunuzdur, bilmiyorsanız da hemen şu videosunu önereyim. Hah, şimdi ufak bir gülümsemeniz varsa; Deniz Göktaş’a ayıracak vaktiniz de var demektir.

5 Diyojen Podcast

İsmail Türküsev, Sonat Işık ve Turgut Uç. Bu üçünü birden tanıyor musunuz? Eğer tanıyorsanız İsmail’i O Tarz Mı’dan, Sonat’ı Post42’den, Turgut’u ise ORKA’dan anımsayacaksınız demektir. Bu üçlünün bulundukları ekip içindeki etkileri aynı. Halka daha yakın, spora ilgisi daha fazla olan taraf onlar. Şimdi bu üçlünün spor konuşmak için buluştuğunu düşünün. İşte sonuç Diyojen oluyor. Evet spora bakış açıları Socrates’te yer alabilecek bir podcast yapabilecekleri seviyede objektif ve kaliteli ama mizah gırla gidiyor. Herhangi bir sporu takip etmeyenlerin bile oldukça eğlenebileceği bir podcast bu.

6 Merdiven Altı Terapi

Psikoloji podcasti, popüler bir konsept. “Before podcast was a thing”, Spotify’ın podcastler listesinde O Tarz Mı birinci sıradaydı ve Beyhan Budak ikinci sıradaydı. (İkisinin bir arada olduğu bir podcasti de var hatta.) Şimdi bu listeler değişip karışmış olsa da değişmeyen bir şey var ki o da psikoloji içeriğine olan talep. Yıllardır terapiye giden bir Twitter fenomeni olan Deniz Dülgeroğlu’nun deneyimlerini anlattığı Merdiven Altı Terapi, kendi Twitter kitlesini de aşarak 2020’ye damga vuran podcastlerden biri oldu. Bunun en büyük sebebi ise kendisinin bir uzman psikolog olması değil tabii ki, aşırı samimi anlatımı. Bu podcast profesyonel bir yardım talebinde bulunmuyor ama bir bölüm dinledikten sonra anlayacaksınız ki Deniz Dülgeroğlu arkadaşınız olsa, profesyonel bir arkadaşlık yapardı.

7 Anormal Şartlar Altında

AŞA, listedeki ikinci Socrates podcasti. Zaten Türkiye’de podcaste yoğunlaşan pek fazla platform yok. Bunlara dahil olan Storytel ve Podbee’nin de birer podcastine yer verdim bu arada. Socrates’in buradaki farkı, spora yoğunlaşması tabii. Türkiye’de podcast ne bilinmiyorken başlayan Potacast’i bile bünyesine katmış bir oluşum Socrates Podcasts. Ama Socrates’in “düşünen” bir dergi olması her zaman farklı alanlara yayılabilmesini sağladı. Buna en basitinden Can Öz’ün Cesur Yeni Medya video serisini gösterebilirim. Pandemiyle birlikte gelen yeni formatlarla bu örnekler de arttı tabii. Ha, artmamış olsa da iki spor tutkunu Can Öz ve Harun Tekin’in beyinlerini savaştırıp seslendirdiği AŞA’nın bu mecrada yayınlanacağına eminim. Ve eğer ki siz de sorgulamayı, düşünmeyi seven, meraklı biriyseniz kesinlikle bu yazıyı derhal bırakıp bu ikilinin podcastini dinlemelisiniz.

Bu yazı; söz uçar, yazı kalır mentalitesiyle yazılmıştır. En iyi Türkçe podcastler listesindeki podcastlerle ilgili oturup düşünmeden gevgev ne anlattığımı merak ediyorsanız, şu linke atlayabilirsiniz.